ELEKTROMANYETİK SPEKTRUM VE GÖRÜNEN DALGALAR - Lütfi Şahin ve Edebiyat
Elektromanyetik spektrum,bir çoğunuzunda tahmin edeceği üzere dalga hareketi yapan

partiküllerin üzerinde yer aldığı spektrumdur.Bu dalgaların üzerinde neler vardır?Radyo ve televizyon

dalgalarından,mikrodalgaya kadar bir çok dalga çeşidi bu tayf üzerinde yer almaktadır.Bizim konumuz olan ise görünen ışıklardır.

Görünen ışıklar nedir?Biz burada insan gözünü model alrak açıklama yapacağız.İnsan gözünün görebildiği ışıklar,

7 renkten oluşan ve bu 7 rengin bir araya gelmesi sonucu oluşan beyaz ışığı içine almaktadır.Bu ışıkların başında kırmızı ve

sonunda mor ışık yer almaktadır.Kısaca dalgaboyları 3900 ile 6500 Angström arasında yer alan ışıklar insan gözünün görebildiği ışıklar grubuna girmektedir.

Bunlardan kırmızı ışık 6500 Angström ile başlar ve sonunda 3900 Angström olan mor ışık ile biter.Peki, elektromanyetik spektrumda sadece bu ışıklar mı var?

Böyle bir soru kafanıza takılabilir.Hayır,sadece görünen ışıklar yer almamaktadır.Kırmızı ışıktan daha büyük dalga boyuna sahip olan ve tayfın sol tarafında yer alan

kızıl ötesi ışıklar ile mor ötesi ışıklardan daha küçük dalga boyuna sahip mor ötesi ışıklarda bu spektrumda yer almaktadır.İnsan gözünün görebildiği dalga düzeyi

o kadar küçüktür ki,devede kulak gibidir.

Bizim seyrettiğimiz televizyonların dalgalarıda spektrumda yeralır,dinlediğimiz radyonun dalgalarıda...İşte bu tip dalgalara kızıl ötesi ışıklar adı verilmektedir.

Hastahanelerde çekinilen rontgen ışıkları ve uzaydan dünyamıza ulaşan kozmik ışıklarda bu tayfta yer alır;bunlarda mor ötesi adını verdiğimiz ışık grubunda yer almaktadır.

Herşey o kadar denge içerisindedirki,ışık ve dalga tayfıda bu dengeden nasibini almıştır.Bizim yapmamız gereken ise bu dengeyi yaratana şükretmek ve de tefekkür ile seyretmektir...

Not:Bu makale yazılırken George Gamov`un eserlerinden faydalanılmıştır.


LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • fizikte elektromanyetik tayf ve anstrom (25/02/2015 18:09)