ESİRLİKTEN SADRAZAMLIĞA ULAŞMIŞ BİR KİMSE: PARGALI DAMAT İBRAHİM PAŞA - Lütfi Şahin ve Edebiyat
1493 yılında Yunanistan'da Parga denilen yerdeki bir köyde Dünya'ya gelmiş ve daha sonraları yıllarca Osmanlı'da devlet adamlığı yapmış bir isim:Pargalı Damat İbrahim Paşa...
Babası balıkçılık ile geçinen ve aslen Rum ya da İtalyan olarak bilinen İbrahim Paşa 6 yaşında iken korsanlar tarafından kaçırılır ve Manisa'da esir olarak satılır. Ama esir iken Kanuni ile dostluk kurmayı başaran İbrahim Paşa, hızlı bir şekilde yükselmeye başlar.
Kanuni'nin arkadaşı ve danışmanlığını yapan İbrahim Paşa, Kanuni'nin padişah olması ile beraber onunla beraber İstanbul'a gelir.
1521 yılında Belgrad'ın alınmasında görev alır. 1522 yılında Rodos seferine katılır. 1523 yılında sadrazamlık görevine getirilir. Bazı tarihçiler sadrazımlık görevine getirildiği tarihin 1522, bazı tarihçiler ise 1524 olarak ifade etmektedirler.
1524 yılında Kanuni'nin kız kardeşi Hatice Sultan ile evlenen ve bu tarihten sonra damat diye hitap edilen İbrahim Paşa, Mısır Beylerbeyi oldu. Mısır'da asayişi sağladı.
Daha sonra Macaristan seferine katıldı ve Mohaç Savaşının kazanılmasında önemli rol oynadı. Daha sonraları Anadolu'da Alevi-Türkmen isyanlarının bastırılmasında görev aldı.
1.Viyana kuşatması ile sonuçlanan Macaristan seferine katıldı ve Avusturya-Macaristan kralı ile denk tutulup İstanbul Antlaşması'nın müzakerelerini yürüttü.
Safevilere karşı düzenlenen Irak seferine katıldı ve Tebriz'in alınmasında rol oynadı. Daha sonra Kanuni ile birleşerek Bağdat'ın alınmasında görev aldı.
Damat İbrahim Paşa çok başarılı bir devlet adamıydı. Kanuni tarafından seraskerlik görevine getirildiği zaman, Osmanlı 7 tuğ ile simgelenmekteydi ve İbrahim paşa 6 tuğ gücüne sahipti. Kanuni ondan fazla olarak hilafet tuğunu taşımaktaydı.
İbrahim Paşa'nın öldürülmesi ile ilgili tarihçiler değişik fikirler öne sürmektedir. Bunlardan birincisi kendisini çok büyük bir kişi olarak görmesi ve padişahın bile kendisinin onaylamadığı işi yapmayacağı şeklinde ifadeleri kullanmasıydı. İkinci olarak Hürrem Sultan ile olan çekişmesiydi. Damat İbrahim Paşa, Kanuni'nin oğlu Mustafa'nın padişah olmasını istiyordu ve cereyan eden olaylar dizesi onun sonunu getirmişti.
Ne olursa olsun, Kanuni 1536 yılında onu idam ettirdiği zaman, Osmanlı büyük bir devlet adamını kaybetmişti. Ülkeye bir çok faydaları dokunmuş bir devlet adamını kaybetmişti Osmanlı...
Farsça, Rumca, İtalyanca ve Sırpça bilen İbrahim Paşa, 13 yıl boyunca sadrazamlık görevi yapmıştır.
İstanbul'a geldiği zaman Perga'da bulunan anne ve babasını da yanına getirmiştir.
Esirlikten sadrazamlığa uzanan bir çizgi...bizlere adeta öğütler vermektedir. Neden bizlerde başarılı olmayalım? İstendikten sonra ve insanın kendine inanması ile bu başarı elde edilebilir. Çalışma ve gayret, önemli olan bu.
"Kendine inanma ve gayret ile başarı kesindir." Her insan için bu geçerlidir ve başarılı olmak için bunu ilke haline getirmek gerekmektedir.
Sizlerin başarılı olması ve mutlu olmasını temenni ederim.

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu