BASİT MAKİNELER Yazıları - Lütfi Şahin ve Edebiyat
EtiketŞu anda BASİT MAKİNELER konusu ile ilgili sayfalara bakmaktasınız.
Bu konuyla ilgili toplam 2 içerik bulunuyor.
Günlük yaşantımızda hepimiz basit makinelerden faydalanırız. Orta okul sıralarında öğrendiğimiz basit makineleri günlük yaşantımızda kullanırken içimiz bir tuhaf olur. Öğretmenlerimizin anlattığı şeyler ister istemez aklımıza gelir.
Tırnak makası, pense, cımbız, kapı kolu gibi bir çok örneği günlük yaşantımıza girmiş olan basit makinelerin çalışma prensibini hep merak ederiz. Basitçe ifade edecek olursak tek bir formülle olayı ifade edebiliriz; "yük*yük kolu=kuvvet*kuvvet kolu" formülü basit makinelerin çalışma prensibini ifade eden en önemli formüldür. Siz kuvvet kolunu ne kadar çok arttırırsanız o kadar az kuvvet harcayacaksınız demektir.
Bu olayı örneklendirmek için penseyi düşünelim. Pensenin tuttuğunuz kısmı ne kadar uzun olursa pense ile yaptığınız iş için o kadar az kuvvet harcamanız gerekecektir.
LÜTFİ ŞAHİN

06/07/2013 1:14
Zaman içerisinde zorluklar ile mücadele eden insanlar, bu zorlukları yenmek için bilimsel verileri kullanma yoluna gitmişlerdir. Bu kullanma ifadesini ele alırken, önceleri sadece somut ve nitel düzeyde iken yıllar içerisinde soyut ve nicel bütünler topluluğu oluşturulmuştur.
Konu ile ilgili çalışmalar , insanlara istatistiki veriler yanında önemli bilginlerin biyograflarını hazırlama ile ilgili kıstaslara kadar ulaşmıştır. Bu ifadeler içerisinde hazırlanan biyograflardan biriside Newton adı verilen kişi olmuştur.
Büyük bir gözlemci olan Isaac Newton, istatistiki tabandan çok nitel çerçevede ele aldığı veriler topluluğunu kendi beyni ve o zamanki teknik bilgiler çerçevesinde sentez ettiği zaman gördü ki:

Yük*Yük kolu= Kuvvet*Kuvvet kolu


Newton, bu ifadelerin basit makineler için gerekli ifadeler olduğunu biliyordu ve bu formüle dayanarak dedi ki;"Bana uzayda öyle bir destek noktası verin ki, Dünya'yı yerinden oynatayım."
Newton'un bu ifadesi, yukarıdaki veriler çerçevesinde mümkündür. Yeterince uzun ve dayanıklı bir sopa ve bu sopayı destekleyecek ölçüde bir destek noktası ile Dünya'yı yerinden oynatmak mümkündür.
Newton'un ifade şekline benzer bir ifadeyi de ben fizikçilere öneri olarak sunmak istiyorum. Bu ifade içerisinde kullanacağımız formüller ise şunlardır:

Çevre=2*∏*RRelativistik parçanın dinamikleri ve hesaplamaları


Bu ifadeler çerçevesinde yeterince uzun olan bir telin yeterince hızlı bir şekilde döndürüldüğü zaman çevre hesaplamalarından ışık hızını geçmesi gerekecektir. Örneğin 50 km uzunlukta olan bir telin saniyede 1000 sefer döndürülmesi demek, uç noktalarda ışık hızına ulaşmayı gerektirmektedir. Ya birde bu telin boyutunu daha fazla yapacak olursak o taktirde uç kısımlarda ışık hızını geçme gibi bir ifadeye ulaşmış oluruz. Ancak relativistik parçanın dinamikleri bize bunun mümkün olmadığını ifade etmektedir. Şimdi ben sözümü şu şekilde ifade edeyim:"Bana yeterince uzun bir tel ve kuvvetli bir motor verin, size ışık hızını geçmenin yolunu göstereyim." Bu ifadenin doğruluğunu ise fizikçilere bırakıyorum...


NOT:Bu yazımı canım annem Şerife ŞAHİN ve canım babam İbrahim ŞAHİN ` e ithaf ediyorum...

LÜTFİ ŞAHİN