KALP KASI Yazıları - Lütfi Şahin ve Edebiyat
EtiketŞu anda KALP KASI konusu ile ilgili sayfalara bakmaktasınız.
Bu konuyla ilgili toplam 1 içerik bulunuyor.
03/06/2014 19:23
Hareket etmemizi sağlayan sistemin bir bölümünü kaslar oluşturmaktadır. Mekanik etki oluşturmamızı sağlayan kaslar liflerin birbiri üzerinde hareket etmesi neticesinde çalışırlar. Kasları sınıflandırdığımızda genel olarak 3 farklı kas tipinden söz ederiz. Bu kas tipleri:
1-Çizgisiz (istemsiz) kaslar
2-Çizgili (istemli) kaslar
3-Kalp kası
Bu kas tiplerinden çizgisiz kasları kendi isteğimizle çalıştırmamız yada durdurmamız mümkün değildir. Mide kası, damarları çevreleyen kaslar, iç organlarımızda bulunan kaslar çizgisiz kaslara örnek olarak verilebilinir.
Çizgili kasları ise kendi isteğimize göre kontrol etmemiz mümkündür. Kol ve bacaklarda bulunan kaslar, boynumuzda bulunan kaslar, akciğerimizi çevreleyen kasların bir bölümü çizgili kaslara örnek olarak verilebilinir.
Kalp kası ise yapı olarak çizgili kaslara, çalışma prensibi olarak çizgisiz kaslara benzemektedir. Güçlü bir yapıya sahiptir, ancak isteğimiz dışı çalışmaktadırlar.
Çizgili kaslar gayet güçlü yapılı kaslardır. Kollarımızda ve bacaklarımızda yer alıp kendi irademiz ile kontrol etmemiz mümkündür.
Çizgisiz kaslar fazla güçlü değillerdir. İsteğimiz dışı çalışırlar. Eğer isteğimize göre çalışsaydı muhtemelen geceleri uyuduğumuz zaman, ya da günlük yaşantımız içerisinde vücudumuz zarar görürdü.
Kalp kası ise çizgili kaslar gibi güçlü bir yapıya sahiptir. Vücuda kan pompalamak oldukça fazla güç istemektedir. Kalp kası güçlü olmasının yanı sıra çalışma prensibi olarakta çizgisiz kaslara benzemektedir. İnsanın kalbini gün içerisinde kontrol etmesi zordur, zor değil imkansızdır. Böylece kasların ne kadar dengeli bir dağılım içerisinde yerlerini bulduklarını görebiliriz.
LÜTFİ ŞAHİN