GEMİLER BATMADAN NASIL GİDER - Lütfi Şahin ve Edebiyat
İnsanoğlu da diğer varlıklar gibi canlılık özelliği taşırlar. Kuşlar kanatlarıyla uçabilirler, aslanlar güçlü pençelere sahiptirler ve hızlı koşabilirler, balıklar suyun derinliklerinde rahat bir şekilde yüzebilirler... buna benzer şeyleri uzatabiliriz. Bu kadar özelliğe sahip canlılar içerisinde insan çok çaresiz görünmektedir. Ancak bütün bu canlılardan daha üstün olan bir şeye sahiptir, o da "aklıdır."
İnsanoğlu aklı sayesinde çıtalarda daha hızlı giden taşıtlar yapmış, kuşlar gibi uçmayı sağlayan uçaklar yapmış, bunların yanında daha bir çok çalışmaları gerçekleştirmiştir.
İnsanlar suyun üzerinde giden taşıtları da aklı sayesinde yapmış ve kilometrelerce ötede bulunan yerlere bu taşıtlar ile ulaşmışlardır. Peki bu taşıtlar suyun üstünde nasıl dururlar?
Tahmin ediyorum ki hepiniz kağıttan gemi yapmasını biliyorsunuzdur. Gemiyi yaptıktan sonra bu gemiyi su dolu bir kapta yüzdürdüğünüzde belli bir süre yüzdüğünü, daha sonra ise battığını görürsünüz. Peki ne oldu da ilk etapta yüzen gemi, daha sonra battı?
Kağıttan yaptığınız geminin suyun üzerinde birim yüzeye uyguladığı kütle miktarı, suyun birim hacmindeki kütle miktarından daha az olduğu müddetçe gemi yüzecektir. Ancak yaptığınız gemi belli bir süre içerisinde iyice ıslanacak ve birim hacmindeki kütle miktarı, suyun birim hacmindeki kütle miktarından fazla olacak ve bunun sonucu olarakta gemi batacaktır.
Aynı prensip ile denizlerde ve okyanuslarda giden gemiler yapılmıştır. Geminin tabanı geniş tutulmuş ve bu şekilde birim hacimdeki kütle miktarı, suyun birim hacmindeki kütle miktarından daha az olmuştur. Bu şekilde tasarlanan gemilerde rahat bir şekilde yüzdürülmüştür.

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • gemi suda nasıl gider (06/12/2016 2:04)