GÜBRELERİN ZARARLARI VAR MI? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
Dünya nüfusunun hızla artması neticesinde insanlar daha fazla besin üretmek için araştırmalar yapmıştır ve günümüzde de yapmaya devam etmektedir. Yapılan çalışmalar neticesinde daha fazla süt veren hayvanlar, daha fazla meyve veren ağaçlar gibi bir çok yenilikler sağlanmıştır. Bu yeniliklerin yanı sıra bitkilerin daha iyi ürün vermesi için gübrelerde günlük yaşantısındaki yerini almıştır.
Daha önceleri organik olarak kullanılan gübrelerin zaman içerisinde kimyasallar ile üretilmesi sonucu suni gübreler yapılmıştır. Bir çoğumuzun aklına ise bu suni gübrelerin zararlarının olup olmadığı konusu gelmiştir. Bu soruya verilecek yanıt ise evettir. Bu gübreler belki daha fazla ürün elde etmemizi sağlasalar bile göz ardı edilmeyecek zararları da olmaktadır. Bu zararlardan bir tanesi bozuk kimyasal yapıya sahip bitkilerin oluşmasına neden olmasıdır. Tabii bu bitkileri yiyen canlılarda zarar görmektedir. Aynı zamanda bu gübreler su aracılığıyla denizlere karışmakta ve denizlerdeki yaşamı da olumsuz etkilemektedir.
LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • kimyasal ilac ve gubrelerin zararlari (04/09/2016 21:05)