İNSANLAR BEYİNLERİNİN TAMAMINI KULLANIR MI? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
Beyin mefhumu hep merak edilmiştir ve merak edilmeye de devam edilmektedir. Yüzlerce yıldır insanlar beyin ile ilgili araştırmalar yapmışlar, beyin ile ilgili görüşler öne sürmüşlerdir.
Bazı insanlar beyinlerinin çok azını kullandıklarını söylemektedirler. Bu toplumda yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. İnsanların beyninde 70 taneden fazla merkez bulunmaktadır. Düşünce merkezi ise bu merkezlerden sadece birisidir. Beyin 70 parçaya bölünmüş ve bunun sadece bir bölümü düşünce merkezi olmuştur. Anlaşılacağı üzere insanlar beyinlerinin tamamını kullanırlar, ancak düşünceye ayrılan bölüm çok azdır.
Peki o zaman insanın düşünce yeteneğinin artması neye bağlıdır. Kafanın büyüklüğü bu ifade de ele alınması gereken bir görüştür. Kafası büyük olan kimselerde daha fazla sinir hücresi bulunacaktır ve düşünce için ayrılan bölümdeki hücre sayısı daha fazla olacaktır.
Ben burada bir yanlış anlaşılmayı önlemek için şunu ifade etmek istiyorum; beyindeki merkezler birbirlerinden bağımsız değildir, hepsi komplike bir yapı olarak vazife yaparlar. Yani bu merkezlerden birisi zarar gördüğü zaman diğer merkezlerin çalışması da sekteye uğrayacaktır.
LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu