İNSANLAR FERMENTASYON YAPAR MI? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
Bütün hepimiz biliriz ki insanlar nefes almadan yaşayamazlar. Nasıl ki sobadaki kömür oksijen olmadan yanmıyorsa insanlarda vücutlarına aldıkları besinleri yakmak için oksijene ihtiyaç duyarlar.
Canlılar dışarıdan aldıkları besinleri oksijen vasıtasıyla yakarak kendileri için gerekli olan enerjiyi üretirler. Bu normal şartlarda doğrudur.
İnsanlar normal vücut aktivitelerini yerine getirirken oksijenli solunum sonucunda ürettiği enerji yeterli olacaktır. Ancak fazla miktarda enerji gerektiren aktiviteler yaptığı zaman oksijensiz solunumu da kullanarak fermantasyona başvuracaktır.
İnsanların fermentasyon sonucu ürettikleri maddeler yorgunluğa neden olacaktır. Fermentasyon sonucu oluşan laktik asit, kasların ağrımasına ve insanın kendisini yorgun hissetmesine neden olacaktır. Bu yorgunluğun geçmesi için ise insanın dinlenmesi uygun olacaktır. Bu dinlenme esnasında karaciğer üretilen laktik asidi değişikliğe uğratır ve vücuttaki etkisini bitirir.
LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu