IQ DAN ÇOKLU ZEKAYA - Lütfi Şahin ve Edebiyat
03/07/2013 6:49
Zeka için tarih içerisinde kelimelerin ifade edebileceği düşünülen bir çok tanımlama yapılmaya çalışılmıştır. "Alet yapma kapasitesi", "doğru kararlar verme yeteneği", "yeni ortamlara uyum sağlama hızı"... bu ve benzeri tanımlamalar yerli yerinde kullanılmaya çalışılmış ve kullanılmaya da devam etmektedir.
Zeka ifadesi birey bazında başarı için gerekli olmakta, toplumlar için ise teknik verimliliğin ve üretkenliğin şartı olarak gerek duyulmaktadır. Konu ile ilgili olarak zeki insanların ayrı bir eğitimden geçirilmeleri gerektiği düşünülmüştür. Konu ile ilgili çalışmalar sonucunda bir takım testler hazırlanmış ve bu testler ile insanın zeka ifadesi ele alınmaya çalışılmıştır.
Bu testler ile insanın sahip olduğu ve mantıksal süreç içerisindeki gelişimler bir düzeye kadar ölçülmüştür ve çıkan ifade IQ ile dile getirilmiştir. Bir insanın IQ değeri ile zeka yaşı bulunulmuş ve buda o zamanın insanları için önemli bir gelişme olarak kabul edilmiştir.
Doğrudur, IQ ifadesi başarı için gereklidir, ancak bu başarının dilim içerisinde %10 gibi bir dilime sahip olduğu da ileriki yıllarda ispatlanan başka gerçekler içerisinde yer almıştır.
Gardner'in yapmış olduğu açıklamalarda insanın aslında tekil bir zeka modelinden oluşmadığı ve çoklu bir zeka modelinden bahsedilmesi gerektiği ifadesini dile getirmiştir. Asıl ifade tarzı ile bu mantıklı bir ifadedir. Çünkü yapılan nörolojik çalışmalarda insanın sadece mantık bölümünden oluşan sol loba sahip olmadığı, aynı zamanda sosyal ve duygusal ifadeleri de içine alan sağ lobununda olduğu; Gardner'in ifadesini doğrulamaktadır.
Ast ifadesi ile insanlar kendilerine inandıkları kadardır. Olaylar dizesi insanın hayata bakışına da yön verecektir. Bir insan sadece mantıksal ifadeden bahsedecek olursa tablo 1'deki gibi bir bakış açısı sergileyecektir.
BİREYİN BAKIŞ AÇISI ************
BİREYİN BAKIŞ AÇISI ------------------
BİREYİN BAKIŞ AÇISI +++++++++++

TABLO 1
Görüldüğü gibi kendisini sadece IQ dan ibaret olarak düşünen birey, hayatı da sadece * olduğunu yada ' olduğunu yada + olduğunu düşünecektir. Hayat onun için tekil manada değer bulmaktadır. O da kendine inandığı kadar olduğu için tekil bir hayat yaşıyordur.
Ancak kendisinin çoklu zekadan oluştuğunu düşünen bireyde kendine inanacak ve bir çok sahada gelişim imkanı bulacaktır. Bu durum tablo 2'deki gibidir.

BİREYİN BAKIŞ AÇISI ****************************
----------------------------------------------------
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

TABLO 2
Sizlerde hayata geniş bir perspektiften bakarsanız ve bir sütunun parçaları gibi zeka bölümlerinden oluştuğunuza inanırsanız, hayatda bir çok konuyu ele alır ve başarılı olursunuz. Hayatı bu şekilde ele alarak başarılı olmuş bireylere benim vereceğim en güzel örnek Edison olacaktır. Hayatında hem bir fizikçi gibi olmuş ve hemde mükemmel bir aile babası olmuştur. Hem estetiği bilmiş ve hem de sanatı. Aslında sizlerde Edison gibi olabilirsiniz, önemli olan sizde varolan çoklu zekayı bilmek değil, ona inanmaktır. Sizlere başarılı bir hayat dilerim...

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu