IŞIĞIN YAYILMASI NASIL OLUR? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
Tarih içerisinde insanoğlu karanlıkta rahat bir şekilde işini yapabilmek için ışık kaynaklarına ihtiyaç duymuşlar ve bu ihtiyaç onların değişik ışık kaynaklarını kullanmalarına neden olmuştur. Bu ilk zamanlarda meşale olmuş, daha sonraları mum ve gaz lambaları iken günümüzde elektrikli ışık kaynakları kullanılmaya başlanmıştır.
Teknolojik gelişmelerle beraber ışığın yayılma prensipleri de merak edilir olmuştur. Işık nasıl yayılır? Işık tanecik mi yoksa dalga mıdır? Buna benzer bir çok soruya yanıtlar aranmıştır.
Işığın yayılması tek yönde olmaktadır. Yani ışık ses gibi her yönde yayılmamaktadır. Sizler ışık kaynağı tarafına bakmıyorsanız ışığı görmeniz mümkün değildir. Diyebilirsiniz ki ama biz nesneleri ışık sayesinde görebiliyoruz. Bu doğrudur, ancak nesneleri ışık kaynakları sayesinde görebilmeniz tamamen yansımaya dayalı bir olaydır. Eğer yansıma olmasaydı nesneleri görmenizde mümkün olmayacaktı.
Peki ışık taneciklerin mi, yoksa dalgaların hareketi midir? Işık duruma göre hem bir tanecik hareketidir, hem de dalga hareketidir. Uzayda hareket etmesi onun tanecik olduğunu göstermektedir, maddesel ortamda yayılması da dalga hareketi olduğunu göstermektedir. Uzayda madde olmadığına göre yayılmanın gerçekleşmesi için tanecikli yapıda olması gerekir. Maddesel ortamda ise sadece dalgalar yayılır.

Kategori: FİZİK SORULARI.
Etiketler: .

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu