IŞIKLA VERİ TAŞIMA - Lütfi Şahin ve Edebiyat
06/07/2013 1:55
Sahip olduğu özellikler nedeni ile insanoğlu araştırma yapmış ve araştırmacılarda rahat etmenin temelini, bu araştırmalar sonucu elde ettikleri gelir ile sağlamışlardır. Yapılan araştırma tutarları bırakın milyonlarca ytl 'yi milyarları ve hatta tarihsel süreç takip edilirse trilyonları bile bulup geçmiştir. Tabi ki bu araştırmaların tek nedeni insanın rahatı değildir, ancak olayları irdelediğiniz zaman dolaylı da olsa temel insanın rahatı üzerine kurulmuştur.
Yolculuk yapan insanlar daha rahat ortamlarda yolculuk yapmak istedikleri için arabalar ve uçaklar bulundu... Daha iyi haberleşebilmek için radyo, televizyon ve telefon bulundu... Daha rahat yemek için bir çok mutfak eşyası bulundu...
Yukarıda saydığım normal seyirli gelişmeler yanında birde rahat yaşamayı başkalarının sırtında asalak gibi yaşamak olarak gören hırsızları da bu rahat teknolojik verileri kullanma bakımından ele alabiliriz. Önceleri köpekler aracılığı ile hırsızların önüne geçilmeye çalışılırken bu olay günümüzde daha teknik yöntemler ile halledilmeye çalışılmıştır. Bunlardan birisi ses sistemleri ile çözülmeye çalışılmış, diğer yöntem ise ışık sistemleri olmuştur.
Ancak ışık sistemleri, sadece hırsız alarmı olarak kullanılmayıp çok yönlü bir kullanımı olan sistemler bütününü ele almamızı gerektirecek kadar teferruatlı bir olaydır. Ben size bu yazımda olayın ana temasının krokisini çizerek vermeye çalışacağım...
Yukarıdaki hırsız örneğinde olduğu gibi elektronik sistemler bütünü; "çok geniş bir zemin üzerine oturmuş ve devre elemanlarının belirli bir düzen üzerine oturtulmaya çalışılması sonucu sergilenmiş teknolojik bilgiler topluluğudur" diye ifade edebiliriz. Bu teknik veriler bütünü içerisinde kullanılan ldr ve fototransistör adı verilen ve fotona yani ışığa karşı duyarlı olan devre elemanları önemli bir yer tutmaktadır.
Siz bir fototransistör ya da basit bir ldr ile hazırlayacağınız düzenek ile istenmeyen misafirinizi tespit edebilirsiniz. Önemli olan ise bu fototransistör yada ldr devresinin uygun bir biçimde yerleştirilip gelen davetsiz misafirinizin gölgesinin etkileşimi sonucu alarmı çalıştırmasını sağlamaktır.
Hakeza, siz fototransistörü başka yerde kullanmak isteseniz; milyonlarca kullanım alanı bulabilirsiniz. Bunlardan biri de dokunmadan açılıp kapanan kapılardır. Büyük mağazalarda bulunan bu kapıların yapımında esas olan fototransistör sistemler bütünüdür. Gölge vurduğu an kapı açılmakta ve gölge olmadığı zaman kapı kapanmaktadır.
Fototransistörün kullanıldığı başka bir yer ise dokunmadan açılıp kapanan musluklardır. Bu ve buna benzer daha bir çok kullanım alanı olan fototransistörlerin kendileri birer devre elmanıdır.
Bu devre elamanını, uygun led sistemlerini kullanarak hazırlayacağımız devre düzenekleri ise Dünya'nın en hızlı bilgisayarını üretmemize neden olacak sistemler bütününe zemin hazırlıyacaktır. Bu sistemler bütününde frekans modulasyonuna dayanan ve bu frekans farkı nedeni sonucu oluşacak gerilim farkı ile bilgi alış verişi sağlanacaktır. Böylece kablo sistemleri tarihe karışacak ve fiber optik sistemleri daha da derin bir saha da, bilgisayarın iç düzeneklerinde kullanılmış olacaktır. Bu da verinin daha hızlı ve daha az kayıpla taşınmasına olanak sağlamış olacaktır...

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu