İSLAM DİNİNİN TEMİZLİĞE VERDİĞİ ÖNEM - Lütfi Şahin ve Edebiyat
İnsanlığın karanlık çağları yaşanmış ve her konuda yapılan yanlışlar olmuştur. Bu yanlışlar sonunda insanlar insanlığından çıkmış; köleler alınıp satılmış, çocuklar diri diri gömülmüş, kadınlar bir eşya gibi kullanılmış vb bir çok olay yaşanmıştır.

Bu çağda insanlar aynı zamanda hem maddi ve hem de manevi temizliğe önem vermemiştir. Maddi temizliğe önem vermemeleri neticesinde hastalıklar artmış ve buna bağlı olan ölümler gerçekleşmiştir. Bu hastalıklar arasında veba, tifo, kolera gibi hastalıklar vardı. Bu hastalıkların bir çoğuda temizlik kurallarına dikkat edilmediği için ortaya çıkmaktadır. Manevi temizliğe dikkat edilmediği için ise aile kavramı oluşmamış, faiz, fuhuş, köle ticareti gerçekleşmiştir.

Nihayet şafağın aydınlanma zamnındaki karanlığın bitmesi gibi karanlıklar bitmiş ve Dünya'yı güzel Resul Muhammed Mustafa (sav) şereflendirmiştir. Onun gelişi ile beraber İslam'ın şartları Allah tarafından hem ona ve hem de diğer insanlara emredilmiştir.

İslam Dini'nin temizliğe verdiği önem çok fazladır. İbadetler edilirken temiz olunması şarttır. Namazın dışındaki şartlar içerisinde temizlik vardır. Aynı zamanda bu temizlik normal abdest şeklinde olmayıp, cünup insanların boy abdesti almasını da gerektirmektedir. Güzel güzel olana deyip misvağın kullanımı da Dini'mizin istediği şeyler içerisinde yer almıştır. İnsanların diş temizliğini bilmedikleri bir dönem içerisinde misvağın kullanımı önemli bir gelişmedir. Şu anki teknolojik çalışmalarda göstermiştir ki, misvak ağızdaki zararlı bakterileri yok edip, faydalı bakterilere zarar vermemektedir.

Dini'miz her yeri ibadethane olarak görüp çevre temizliğine de önem vermiştir. Yere tükürmeyi hoş karşılamamıştır. Osmanlı zamanında yerdeki kirleri temizleyen görevliler mevcuttu. Her yerin ibadethane olduğunu ifade eden Dini'miz, herkesin buna dikkat etmesini istemiştir.

İdrar içerindeki zararlı maddeleri bizler biliyoruz, ama güzel olan bunun 1500 yıl önce Resulullah tarafından ifade edilmesidir. İdrar damlamış elbise ile ne namaz ne de abdest olmaz.

1500 yıl önce insanların mikrop kavramını bilmesi zordur. Peygamberimiz yağlı kapların yıkanması gerektiğini, açık bir şekilde kapların bırakılmaması gerektiğini ifade etmiştir.

Tırnak kesiminin önemini bizim Dini'miz çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. Ayrıca koltuk altı ve kasıklardaki kılların temizliğine de önem vermiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda tırnaklar uzadığı zaman buralarda bakterilerin çoğladığı görülmüştür. Koltuk altı ve kasıklardaki kıllarında bakteriler için iyi bir yuva olduğu tespit edilmiştir.

Dini'miz sadece dış temizliğe değil, aynı zamanda iç temizliğe de önem vermiştir. Kin, haset, kibir gibi duyguların yanlışlığı belirtilmiştir. İnsanların kardeşçe yaşamasını arzulamıştır.

Temizlik hakkındaki bazı hadisler şöyledir:

-Temizlik imandandır.

-Temizlik imanın yarısıdır.

-Yemekten evvel ve yemekten sonra ellerinizi yıkayınız Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır.

-Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer.

-Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır.

-Namazın anahtarı temizliktir. [Tirmizi]

-Ağzınızı temizleyin, ağzınız Kur`an-ı kerim yoludur. [Ebu Nuaym]

-Cuma günü yıkanın, misvak kullanın ve güzel koku sürünün. [Buhari]

LÜTFİ ŞAHİN

İlgili Diğer İçerikler

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • dinin temizliğe vediği önem (01/01/2014 18:49)