KANGREN - Lütfi Şahin ve Edebiyat
03/07/2013 2:34
"Hayat zordu, hayatın zorluğu devam ediyor ve hayatın zorluğu devam edecek" (Lütfi ŞAHİN)
Hayat şartlarının zor olduğunu söylediğimiz dönemlerdeki insanlar, gelecek ile ilgili yapmış oldukları söylemlerde hayatın daha da güç olacağını ifade etmişlerdir. Nasıl ki bu onların söylemleriyse, bizim söylediklerimizde sadece kendimize göre birer söylemden ibarettir.
Hayat zordu, hayatın zorluğu devam ediyor ve hayatın zorluğu devam edecek...üç zaman dilimi içinde kullandığım ifade doğrudur, isterseniz beraberce biraz irdeleyelim.
Taş devrinde insanlar yiyeceklerini kas gücüyle ve ilkel silahlarla sağlıyordu, hayvanların saldırma ihtimali vardı, ama kira ödeme gibi bir sorunları yoktu. Radyasyon ve yüksek ses kirliliği de yaşamıyorlardı. Ozon tabakasında sorun olmadığı için aşırı sıcakları da yaşamıyorlardı.
Günümüzde insanlar stres ile beraber yaşamakta, kazanmaktan daha çok yarış içerisinde olduklarını düşündükleri için çalışmakta, sigara ve alkol ile beraber sosyal ve tıbbi yönden çöküntüler yaşamakta, ama kasları fazla yorulmamakta. Tek tip iş yaptıkları için (terzi terziliğini, öğretmen öğretmenliğini) fazla yorulmamakta, daha fazla gıda sağlamakta...
Gelecekte ise muhtemel ifadeler çerçevesinde yaşam hakkına sadece güçlü olanlar sahip olacak ve bu gücü de belirleyen ifade akıl olacaktır. İnsanlar artık insandan daha çok makine haline dönüşecek ve bazı insanlarda beyin dalgaları ile bilgisayar sistemleri içerisinde yaşayıp varlıkları bile şüphe ile karşılanacaktır. Ama geliştirilen robot teknolojileri neticesinde insanlar çalışmayacak, aç insan kalmıyacak, uzayda her insanın bir gezegeni olacak...
Bu gibi örnekleri uzatmamız mümkündür. Bizim için taş devrinde yaşamak nasıl ki zorsa, taş devrindeki insan içinde bizim zamanımızda yaşamak zordur. Aynı şey gelecekteki bireyler içinde geçerlidir.
Stres içinde bunalan insanların bazıları beyinlerindeki mutluluk verici maddelerin salgılanmasına neden olan şeyleri kullanmaya başlamaları yüzlerce yıl içerisinde olmuştur. Bunlar içerisinde çay, kahve örnek verilebilinir. Ama bunlar içerisinde bir de sigara söylenir ki hem sosyal, hem ekonomik, hem de tıbbi yönden bireyleri zora sokan bir illettir.
Özellikle gençlik çağlarında başlanan sigara adı verilen illetin verdiği zararları fark eden bireyler, artık ondan kurtulmanın çabası içine girer, ama artık çok geçtir. Bu sigara içenlerden bir kısmı da el ve ayaklarının kesilmesi ile sonuçlanan ve adına "kangren" denilen rahatsızlığı yaşar.
Nedir kangren? Sadece sigara nedeniyle mi olur? Kısaca "bir dokuya giden atardamarların tıkanması neticesi o dokunun canlılığını yitirmesi" diyebiliriz. Sadece sigara nedeniyle değil, değişik türde nedenleri vardır.
Genel çerçevede kangren iki tipe ayrılmaktadır. Kuru ve yaş kangren olarak adlandırılan iki tipe ayrılmaktadır.
Kuru kangren tiplemesinde bir iltihabi durum söz konusu değildir. Yani kangrenin olduğu kısımda mikroorganizmalar çoğalmamışsa bu tipe kuru kangren denilmektedir.
Eğer ki kangren mikroorganizmalar tarafından iltihaplanmışsa o zaman yaş kangrenden bahsedilir. Eğer ki bir tür anaerop bakteri olan clostridium perfringes adlı bakteri tarafından iltihabi durum oluşmuşsa bu tip kangrene de gazlı kangren adı verilmektedir. Gazlı kangren aynı zamanda bir tür yaş kangrendir, özelliği ise yaş olmasının yanı sıra gaz oluşumunun gözlenmesidir.
Bazen şeker hastalığı olanların damarlarının iltihabi durumu kangrene neden olabilmektedir. Şeker hastalarının bu nedenden dolayı çok dikkatli olmaları gerekmektedir.
Kalbinde rahatsızlığı bulunan kişilerin bazen kalpleri pıhtı şeklinde kan taneciklerinin pompalanmasına neden olur. Bu ise dokularda emboliye neden olur. Daha ileriki safhada ise bu kangrene neden olabilir.
Sigara içenlerde damar sertleşmesi ve buna bağlı kangren tiplemesi görülür.
Her ne şekilde olursa olsun kangren bir yazı ile anlatılabilecek basit bir hastalık değildir. Yaralanmalarda bol oksijenli su bulundurmak önemlidir, ancak benim burada yazmış olduğum yazı sadece bilgi verme amaçlıdır. Her ne şekilde olursa olsun hastalanıldığı zaman konusuna hakim bir hekimden yardım alınması gerekir. Burada hekim olmayıp ta kırık ve çıkık ile uğraşan kimselere de itibar etmemenizi öneririm, çünkü kırık ve çıkıklar yüzünden de kangren olunabilmektedir; bu nedenden dolayı kırık ve çıkık durumlarında da hekime gidilmelidir.

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • kangren. hastaligi. nasildir (23/06/2015 20:26)