MADDE ENERJİYE DÖNÜŞÜR MÜ? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
İnsanlar bilim ile ilgili araştırmalarını yüzlerce yıldır yapmış ve yapmaya da devam etmektedirler. Bilim ile ilgili ifadeler çok geniş yelpazelere dağılmıştır. Fizik, kimya, biyoloji gibi ana bilim dalları yanında bunlara bağlı onlarca bilim dalı da ortaya çıkmıştır. İnsanlar bu bilim dalları ile uğraşarak kendileri için gerekli olan bilgileri bulmuşlardır.
Ateşin odunu yakması da hep araştırılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda ateşin odunu ya da kömürü yakması sonucu enerjinin ortaya çıktığı görülmüştür. Öyle değil midir? Ateş yandığı zaman büyük bir enerji açığa çıkmakta, aynı zamanda artık maddeler oluşmaktadır.
Yıldızlarda bulunan hidrojenin tepkimesi sonucunda da enerji ve helyum oluşmaktadır. Bir saniyede bile milyonlarca ton hidrojen yanmakta ve çevresindeki tüm gezegenlere yetecek ısı ve ışık üretilmektedir.
Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere madde enerjiye dönüşmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Einstein’in enerji formülü harikadır; e=m*c*c. Bu formül madde tamamen enerjiye dönüştüğü zaman açığa çıkacak enerji miktarıdır.
LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • madde enerjiye dönüşür mü (01/08/2016 22:42)
  • enerci maddeye donusurmu (06/02/2016 13:46)
  • Her madde enerjiye dönüşürmü (19/01/2016 21:52)
  • enerji maddeye donusurmu (27/09/2015 14:23)