MUHTEŞEM BABANIN MUHTEŞEM OĞLU: ŞEHZADE MUSTAFA - Lütfi Şahin ve Edebiyat
"Osmanlı'yı Osmanlı yapan liyakat sahibi ve görev bilinci olan insanlarıdır." (Lütfi ŞAHİN)
Osmanlı yönetiminden, en alt kademesine kadar düzgün ve düzenli işleyen bir yapıya sahipti. Ta ki Kanuni'nin yaptığı hataya kadar... Şehzade Mustafa'yı öldürtmesi.
Kimdir Şehzade Mustafa? Kanuni'nin ilk hanımı olan Mahidevran Sultan'dan olan ilk oğludur. 1515 yılında Manisa'da Dünya'ya gelmiştir.
Kanuni padişah olduktan sonra eşi Mahidevran Sultan'da İstanbul'a gelmiştir. Burada sukunet içerisinde yaşamlarını sürdürürken hareme giren Hürrem Sultan tarihin yön değiştirmesine neden olacak işleri yapmaya başlamıştır.
Şehzade Mustafa gayet iyi bir şekilde yetişmiş, ileri düzeyde liderlik vasıflarına sahip bir veliahttı. Zamanın bütün konularında kendisini yetiştirmiş, aynı zamanda ileri düzeyde cengaverlik yeteneğine sahipti.
Hürrem Sultan'ın iki tane oğlu olmuştur. Oğlanlarından Şehzade Mehmet vefat etmiş, diğer oğlu Şehzade Beyazıd yaşamını sürdürüyordu ve Hürrem Sultan'ın bu oğlu ile ilgili hayali vardı: ülkenin yönetimini elde etmesi.
Şehzade Mustafa ilk oğlan olması ve sevilen bir insan olması nedeniyle padişah olmaya en uygun kişiydi. Bunu bilen Hürrem Sultan dikkatli bir şekilde takibe başlar.
Şehzade Mustafa Amasya'ya vali olarak gönderilmişti. Hürrem Sultan kendi kızıyla evli Damat Ferit ile beraber bir plan hazırlarlar ve bunu tatbike koyulurlar.
Şehzade Mustafa'nın tahtı ele geçirmek için hazırlık yaptığı şeklindeki haberi Hürrem Sultan padişaha duyurur. Kanuni bunun üzerine tedbir alması gerektiğini düşünür.
O sırada sefere çıkan Kanuni'ye yardım için gelen Şehzade Mustafa babasının elini öpmek için onun çadırına doğru ilerler. Hiçbir zaman bir şehzadenin silahlarını çıkarmasını istemeyen askerler, Şehzade Mustafa'ya silahlarını çıkarmasını söylerler.
Büyük bir olasılıkla Şehzade Mustafa olacakları anlamıştır, ancak buna rağmen bir şey demeden silahlarını çıkartıp çadıra girer.
Çadırda iki tane cellat saldırır, şehzade onları bertraf eder. Ancak daha sonra iki cellat daha saldırır ve onları alt edemez. 1553 yılında bu yiğit şehzade Ereğli Ovasında katledilir.
Ama ne gariptir ki Hürrem Sultan yine de amacına ulaşamaz. Kısa bir zaman sonra Şehzade Beyazıd İran Şahı tarafından öldürülür. Osmanlı tahtına istediği gibi oğlu geçememiştir.
Belki bazılarınız "bir ana şefkati nedeniyle Hürrem Sultan böyle yapmıştır" diyebilirsiniz, ancak bu olay Osmanlı için sonun başlangıcı olmuştur. O ülkenin içerisinde yaşayan binlerce ana, binlerce baba vardı.
Şehzade Mustafa hem mantıksal yönden hem de duygusal yönden son derece gelişmiş bir veliahttı. Böyle olması onun ülke yönetiminde başarılı olacağını en güzel ifade eden açıklamadır.
Ama ne denir; "tarihten ibret almak gerekir." İnsanlar tarihlerine bakar ve ibret alırlar, önemli olan ise aynı hataya tekrar düşmemektir. Mutluluğun ve güzel bir yaşamın hepinizin hayat denilen tarihinizi süslemesi temennisiyle...

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • amasya lütfi şahin (19/07/2013 4:53)