ROMATOİT ARTRİT - Lütfi Şahin ve Edebiyat
05/07/2013 2:25
Büyük bir dengenin yaşandığı evrenimizde, dengeye uyum göstermesi gerektiğini insanoğlu yüzlerce yıl içerisinde öğrenmiştir. Bu denge, gerek insan ilişkilerinde ve gerekse de günlük yaşantısındaki yapmış olduğu şeyler de kaçınılmaz bir ifadedir.
Çok yemek yiyen insanların obezite ve diğer hastalıklara yakalanması, ağaçların bilinçsizce kesilmesi sonucu doğal ortamın bozulması, zararlı gazların kullanılması sonucu ozon tabakasının zarar görmesi... Bu ve buna benzer ifadeleri binlere varan maddeler halinde uzatmamız mümkündür.
Bazı nedenler ise, dengeli yaşamamıza rağmen bizleri rahatsız edecek bozukluklara yol açabilmektedir. Özellikle görüntü bozuklukları ve ağrılı bir yaşama neden olan bu rahatsızlıklardan birisi de "romatoit artrit" adı verilen rahatsızlıktır.
Bir eklem bozukluğu hastalığı olan romatoit artritin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak şu kesindir ki; bu hastalığı yaşayan insanların ilgiye ve sevgiye daha çok ihtiyaçları vardır. Özellikle el ve ayaklarındaki görüntü bozukluğu nedeniyle bu hastalar içlerine kapanmaktadırlar, bu nedenden dolayı çevreleri tarafından daha fazla sevgiye ihtiyaç duymaktadırlar.
Nasıl ki bir motorun çalışması esnasında sürtünmeleri önlemek için yağ kullanılıyorsa, bizlerin kemikleri arasında da sürtünmenin vereceği etkiyi azaltan sinoviyal kesecikler yer almaktadır. Bazı kimselerde bu sinoviyal kesecikler bakteriler ya da viruslar tarafından iltihaplanmaya yol açarlar. Buna karşılık olarak antikorlar bu antijen yapı ile birleşirler. Vücut bu antikor- antijen birleşmesini yabancı madde olarak algılar ve romatoit etkenini üretir. Bu romatoit etkeni aynı zamanda subakut endokardit hastalıklarında ve diğer bazı iltihaplanmalarda da görülebilmektedir. Ancak romatoit artritin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Diğer hastalıklarda romatoit etkeni oluşacak olursa, hastalığın önlenmesi durumunda bu etken ortadan kalkmaktadır. Ancak romatoit artrit hastalığında kesin bir çözüm olmadığı için, bu etken ortadan kalkmamaktadır.
Hastalık eklemlerde pürtüklü bir hücre tabakasının oluşumuyla devam eder. Bazı hastalarda kemikler arasında köprü oluşacak duruma gelir ve bu hastalar eklemlerini neredeyse hiç bükemezler.
Hastalık belirtileri ise yorgunluk ve iştahsızlık ile başlar, eklemlerdeki ağrılar ile devam eder. Hafif bir ateş vardır. Daha sonraki safhada ise eklem bozuklukları görülür.
Hastalığın tedavisinde ağrı kesici-iltihap giderici ilaçlar kullanılır. Ancak iyi bir hekim gözetiminde tedavi gerekir. Hastanın aynı zamanda sevgi ve ilgiye de ihtiyacı vardır, bu da gözden kaçırılmaması gereken hususlar içerisinde yer almaktadır.

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu