SİVİLCE NEDEN OLUR? - Lütfi Şahin ve Edebiyat
04/06/2014 13:32
Hepimizin kendisini güzel ve yakışıklı görmek istediği gençlik yıllarında büyük bir sıkıntıdan kaçmak isteriz. Bu sıkıntı ise: sivilcelerdir. Sivilceler hepimizin gençlik yıllarında sıkıntı çektiğimiz bir konudur. Hiç birimiz yüzünde sivilce çıksın istemez.
Peki sivilceler neden çıkar? Bu konuya pek çoğumuz merak sarmıştır. Ergenlik dönemi içerisine gelen gençlerde hormonal değişikliklerde baş gösterir. Hormonal değişiklikten kası vücutta testesteron ve östrojen miktarındaki artıştır. Bu hormonal değişikliklere bağlı olarakta kişinin yüzünde ve vücudunun değişik bölgelerinde sivilceler çıkar.
Sivilceler zemin hazırlayan bir husus ise yağ dokunun artmasıdır. Bu yağ dokuda birikecek olan mikroplar sivilceyi oluşturur. Buradan da anlaşılacağı üzere sivilceden korunmanın en önemli koşulu cildi temiz tutmaktır. Cilt temiz olursa bakterilerin yaşaması mümkün olmaz, böylece de sivilce çıkmaz.
LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu