SULTANLARIN YILDIRIMI VE ANKARA SAVAŞI - Lütfi Şahin ve Edebiyat
"Dünya'yı insanların hırsı yönetmektedir. Önemli olan insanların hırsını doğru işlerde kullanmalarıdır." (1)
İster Dünya işlerine yoğunlaşsın, isterse din işlerine yoğunlaşsın; tüm insanlar için yukarıdaki ifade geçerlidir. Dünya'yı idare eden şey insanların sahip oldukları hırstır.
Dünya yönetiminde direk söz sahibi olan insanların hırsı, eğer ki ilmi verilerle ve eğitimle yönlendirilecek olursa düzgün işler, aksi taktirde yanlış işler ortaya çıkmaktadır.
Hırsı böyle ilmi bir eğitimden geçmiş olan bir padişah: 1. Bayezid'dir. Osmanlı padişahlarının dördüncüsü olan ve Yıldırım lakabıyla anılan 1. Bayezid 1360 tarihinde Edirne'de Dünya'ya gelmiştir. Babası 1. Murat, annesi Gülçiçek Hatun'dur.
1. Bayezid'e Kosova Savaşı sonunda babasının öldürülmesi üzerine biat edilir ve tahta geçer. Kardeşi Yahya Çelebi ise boğdurulur.
Yıldırım bir çok seferler düzenlemiş ve savaşlarda gösterdiği çeviklik ve başarıdan dolayı Yıldırım lakabını kazanmıştır.

ANKARA SAVAŞI
Yıldırım Bayezid'in Anadolu Beylikleri'ni bitirme safhasına getirmesi bazı çevrelerce tedirginliğe yol açmıştır.
1398 yılında Karaman'a ve 1399 yılında Dulkadirli topraklarına girmesi, beylerin tedbirler almasına neden olmuştur. Bu tedbirlerden birisi de Hindistan seferinden dönen Timur'a sığınmak olmuştur. Timur'u Yıldırım'a karşı kışkırtmışlardır.
Bu sırada Timur'dan kaçan Karakoyunlu ve Celayirli beyleri de Yıldırım'a sığınmışlar ve bu büyük Osmanlı Sultanı'nı Timur'a karşı kışkırtmaya başlamışlardır.
Timur'un ordusu Anadolu'da ilerlemeye başlamıştır. Ordunun Sivas'ı alması ve yağma yapması üzerine Yıldırım ordusuyla harekete geçer.
Yıldırım Çubuk Ovası'na geldiğinde Timur'un Ordusu'nu dağınık bir vaziyette bulur. Vezirlerinin ve evlatlarının "bu fırsat kaçmaz, hemen saldıralım" demelerine karşı Yıldırım bunu kabul etmemiş ve Timur'un ordusunun toplanmasını beklemiştir.
Daha önce Timur ile anlaşan Menteşeoğulları, Saruhanoğulları ve Germiyanoğulları daha savaş başlamadan Timur'un ordusuna geçer. Bu Osmanlı Ordusu'nda büyük moral bozukluğuna neden olmuştur.
Yıldırım Bayezid'in büyük oğlunu bir şey olursa tahta çıksın diye savaş alanından kaçırırlar. Bunu gören diğer oğlanları da savaş alanını bırakıp çekilirler.
10 bin askeri ile kalan Yıldırım kahramanca savaşır, ama sonunda esir düşer.
Yıldırım 8 Mart 1403 tarihinde Akşehir'de nedeni tam olarak bilinmeyecek bir şekilde vefat etmiştir. Bazı tarihçiler hastalanıp vefat ettiğini ileri sürerken bazıları intihar ettiğini ileri sürmektedir.

EŞLERİ
1-Devlet Şah Hatun
2-Devlet Hatun
3-Hafsa Hatun
4-Sultan Hatun
5-Marya Olivera Despina Hatun
6-Maria Hatun
7-Angelina Hatun

ERKEK ÇOCUKLARI
1-Musa Çelebi
2-Süleyman Çelebi
3-Mustafa Çelebi
4-İsa Çelebi
5-Mehmet Çelebi
6-Ertuğrul Çelebi
7-Kasım Çelebi
8-Şehzade Musa


KIZ ÇOCUKLARI
1-Fatma Sultan

DİPNOTLAR:
(1) Lütfi ŞAHİN'e ait bir söz.

KAYNAKLAR:
1-http://tr.wikipedia.org/wiki/I._Bayezid


LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu