YAĞMUR NASIL YAĞAR - Lütfi Şahin ve Edebiyat
22/06/2013 2:11
Canlıların yapısında en çok bulunan madde sudur ve kısacası suyun olmadığı yerde hayatın devam etmesi mümkün değildir.
Canlıların gerek yapılarında bulunan maddelerde bağlı bir şekilde ve gerekse de direk içerek suyu bünyemize alırız. Tüm canlıların yaşaması için su mutlaka gereklidir.
Çevremizde yer alan su taneleri ise devamlı bir şekilde hareket halindedir. Bu hareket hem kendi yapısı içinde tanelerin çarpışması şeklinde ve hem de buhar olup gökyüzüne çıkması, daha sonra da yeryüzüne inmesi şeklinde ele alınabilir.
Su devamlı hareket halindedir ve bu hareketin ana etkeni çevremizi ısıtan ve ışık saçan Güneş'tir. Güneş'in ısısı ile denizlerden ve diğer su birikintilerinden buharlaşan su gökyüzüne ulaşır. Su taneleri gökyüzünde birbirlerini çekerler ve bu çekim etkisiyle beraber büyük kümeler oluştururlar. İşte biz bu kümelere "bulut" adını veriyoruz.
Peki Güneş sadece su tanelerinin yukarılara ulaşması için mi geçerlidir? Tabi ki hayır. Güneş aynı zamanda gökyüzünde bulunan ve adına bulut dediğimiz kütlenin yeryüzüne yağmur ya da dolu ya da kar olarak inmesinde etkilidir. Güneş'in etkisiyle oluşan havadaki hareketler bunların oluşmasını sağlar. Gökyüzünde bulunan bulutlar eğer ki soğuk hava kitlesi ile karşılaşacak olursa yeryüzüne yağmur olarak düşerler. Soğukluğun şiddeti artacak olursa kar ya da dolu olarak düşme de gerçekleşebilir.
Bu yeryüzü ile gökyüzü arasındaki su alış verişi süreklilik arz eder ve bu yaşamın devamı için gereklidir. Önemli olan içme sularını güzel ve idareli kullanmak, yarınları da düşünmek...

LÜTFİ ŞAHİN

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu